22 listopada 2014

Sobotni cykl... "Into the Wild" reż. Sean Penn

Witam!

Jesień mija, zima idzie,... i mnie wzięło na sobotni cykl.
Obiecuję  nie obiecywać regularności. Będzie jak mnie natchnie :)

Dziś o klasyku, o ikonie, o filmie "Into the Wild" ("Wszystko za życie") z 2007 roku, który wbił mnie w fotel kilka lat temu, a bardzo niedawno zachciało mi się go obejrzeć raz jeszcze.Scenariusz i reżyseria - Sean Penn, powszechniej znany jako aktor.
Muzykę do filmu tworzył m.in. Eddie Vedder (lider amerykańskiego zespołu "Pearl Jam"). Dla mnie to kolejny wielki atut. Jestem oddanym, starym i wielkim fanem tego pana. 

A o czym jest ta historia? O młodości, naiwności, buncie, chęci powrotu do krwiobiegu natury, szukaniu siebie, szukaniu sensu i dojrzewaniu.
Bohater (Chris) to młody chłopak (postać prawdziwa), który właśnie skończył studia i przed sobą ma karierę, robienie pieniędzy, zakładanie rodziny..., ale to wszystko odrzuca. Postanawia na przekór wszystkiemu samotnie wyruszyć stopem na Alaskę, by żyć w harmonii z przyrodą na jej na łonie. Nie chce powielać utartych scenariuszy życia ani wchodzić w kolejne, jakby to nazwał Gombrowicz, "gęby". Woli żyć po swojemu. Wybiera wolność i prawdę. Odrzuca materializm i zakłamane relacje. Buntuje się przeciwko powszechnemu, bezdusznemu "mieć" i sztucznemu "być". Jest jak uwspółcześniony Święty Franciszek; ufa, że sens i szczęście odnajdzie w otoczeniu przyrody. Czy znajdzie?

Historia wydaje się być klasyczną opowiastką o młodzieńczych marzeniach, nieco naiwną, wyidealizowaną (bohater), słodko - gorzką ,..., najlepiej jednak przekonać się o tym na własne oczy.

Jest to kawał dobrego kina drogi, z pięknymi zdjęciami i świetną muzyką!

To film, który doceni każdy... pod warunkiem, że ma w sobie choć odrobinę Chrisa :)

Miłego seansu!
4 komentarze:

  1. Oglądałam, też kilka lat temu! Pamiętam! Jego nie można zapomnieć... Jeden z moich ulubionych :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że zachęciłam :) Najlepiej samemu sobie wyrobić zdanie.

      Usuń